Do planowania kolejnego roku podeszłam bardzo naukowo. A jak ma być naukowo, to zacznijmy od założeń:
- Ten wpis jest bardziej dla mnie, niż dla Was. Zrobiłam go najpierw w brudnopisie, później w planerze – i pomyślałam, że to całkiem zgrabna koncepcja wyszła, więc czemu nie podzielić się z czytelnikami.
- Zdaję sobie sprawę, że są w życiu sprawy na które nie mam wpływu: zdarzenia losowe, zachowanie i poglądy innych ludzi, etc. . Zamierzam jednak zająć się tym, na co mam wpływ – własnym działaniem.
- Ja, do pracy z tym tematem, potrzebuję mnóstwa papieru – to bardzo nieekologiczne zadanie.
I po tych założeniach możemy przejść do meritum.
Podsumowanie
Jaki by nie był rok bieżący, warto dobrze mu się przyjrzeć. Co wyszło, a co się nie udało. Co planowalaś i gdzie są te plany?
Zapisz stan gry – to miejsce skąd ruszasz. Choćby po to, żeby wiedzieć czy poruszasz się do przodu.
Po raz kolejny zrobiłam też ćwiczenie „koło życia”, żeby ocenić ważne dziedziny swojego życia. Więcej o tym ćwiczeniu dowiesz się np. w tym filmie. Joanna mówi w nim dużo, więc ja tylko dodam, że z kołami to tak jest, że najlepiej mieć w miarę okrągłe. Wtedy jedzie się do przodu – wolniej albo szybciej – ale gładko. Natomiast istotne zaniedbanie pewnych obszarów powoduje wstrząsy, żeby nie powiedzieć turbulencje.
Wybierz jedną dziedzinę, w której chcesz wprowadzić zmianę. Niech to będzie taka zmiana, która pozwoli istotnie zmieniać się innym dziedzinom. Wcale nie chodzi, żeby wyprodukować milion postanowień noworocznych, o których zapomnisz przed świetem Trzech Króli. Wystarczy jedno, ale mocne. Takie, które wywoła „efekt motyla” w twoim życiu. (Pamiętasz o tym, że drganie skrzydeł motyla może wywołać trzęsienie ziemi na drugim końcu świata).
Planowanie
No dobrze – czyli wiesz już co chcesz osiągnąć w 2019 roku? Ale tak dokładnie – nie abstrakcyjną „wolność finansową”, tylko np. „dochody w wysokości X miesięcznie, z źródła A na koniec kwartału /półrocza /roku”.
Czy wierzysz, że to jest możliwe dla Ciebie do zrobienia? To jest kluczowe, bo jeśli wewnętrznie czujesz, że nie jestes w stanie osiągnąć swojego celu, wtedy zaczynasz robić zajęcia pozorne, udajesz, że do niego dążysz.
Jak do tego dojdziesz? Jakie są kamienie milowe? Co trzeba zrobić, żeby osiągnąć każdy z nich? (A najdokładniej ten pierwszy). Jakie są punkty kontrolne, pozwalające sprawdzić, czy idziesz do celu. A wreszcie, co musisz zrobić w każdym dniu czy tygodniu, żeby osiągnąć swój cel. Jak to ma się do statystyk Twoich obecnych działań?
Teraz pora na C.U.D.
Czyli Czas Unieść Dupę – i zabrać się do roboty. Bez czekania na 1 stycznia. Zrób nowe otwarcie już dziś.
Powiesz, że z samym planowaniem jest mnóstwo roboty.
A jak myślisz dlaczego ten tekst napisałam w listopadzie?
U mnie realizacja postanowień nabrała rozpędu, jak zrobilam sobie podsumowanie wydatków, jakie musze ponieść co miesiąc by żyć tak jak chcę. Bez ograniczeń.
Kwota, którą otrzymałam na początku wprawiła mnie w stan zgrozy :D. Po pierwszym szoku zaczęłam dzielić na etapy, punkty kontrolne itd. Wynik końcowy przybrał „ludzką twarz”.
Teraz sobie idę od punktu do punktu, co jakis czas powiększając swoją listę comiesięcznych stałych wydatków. No cóż, apetyt rośnie w miare jedzenia….
Bardzo słuszny punkt widzenia. Dopisuję do swojej listy
CUD proszę Pani, CUD – to jest właśnie klucz do sukcesu i do tego, żeby każdy kolejny rok był lepszy od poprzedniego:)
P.S Zapisanie stanu gry rzeczywiście bardzo ułatwia rozeznanie się w tym gdzie jesteśmy dziś, a gdzie byliśmy wczoraj- bez tego ani rusz. No i robić, robić, robić… nawet jeśli wolniej to krok po kroku, konsekwentnie, wg planu.
Bez przypadków.