Piszę bloga, prowadzę działania w mediach społecznościowych i często potrzebuję zmienić rozmiar obrazka – np. zrzutu ekranu albo zdjęcia pobranego ze stocka. Wielu partnerów z mojej struktury często potrzebuje przeskalować obrazy. Przygotowałam krótką instrukcję jak to zrobić i postanowiłam się nią podzielić także tutaj.
Pobierz i zainstaluj Irfanview
Potrzebny nam będzie Irfanview – sympatyczny, darmowy program, który może służyć m. in. do przeglądania plików graficznych w wielu różnych formatach, konwertowaniu formatu pliku i zmianie rozmiarów pliku. (Ma też sporo różnych innych funkcji i warto się nim trochę pobawić).
Wejdź na stronę irfanview.com i kliknij „Download current version / Irfanview” (pobierz aktualną wersję programu).
zostaniesz przekierowany na stronę download.com – jeszcze raz musisz zamówić pobieranie pliku
Zainstaluj pobrany plik instalacyjny.
Otwórz plik, którego rozmiary chcesz zmienić
W tym celu korzystamy z menu: File / Open .
I wreszcie – możesz zmienić rozmiary pliku
Z menu wybierz: Image / Resize-Resample.
Otworzy się okno dialogowe z opcjami wyboru rozmiaru. Kilka podpowiedzi.
O popatrz, nigdy z tego nie korzystałam:)
Zwykle po prostu w kodzie html, przy obrazku dopisuje height i width i vłala.
…img src=http://….jpg height=”tu żądany wymiar w pikselach” witdh=”tu wymiar w pikselach” i już. Nawet nie wiedziałam, że są do tego specjalnego programy – ale fakt, na pewno ograniczają ręczną robotę.
Olu, wtedy nie zmieniasz rozmiaru obrazka, tylko rozmiar w jakim jest wyświetlany przez przeglądarkę. Plik zostaje taki duży, jaki był. Tylko widać go jak trzeba.
Zmniejszanie plików używam głównie do facebooka – jak wrzucisz za duży obraz, to czasem pokazuje tylko kawałek. (Nie ogarniam logiki tego działania, choć stwierdziłam, ze tak jest).
Na blogu zmniejszam tylko jak mam olbrzymie zdjęcie i szkoda mi miejsca na dysku.
Nie opisałaś żadnych dodatkowych funkcji tego programu, a według mnie ściąganie programu tylko po to by zmienić rozmiar obrazka jest bez sensu. Można to zrobić w większości edytorów grafiki jakie znam. Gimpie, czy picmonkey.com – online jeżeli ktoś nie chce pobierać dodatkowych programów.
I jeżeli chodzi o opcję „Zachowaj proporcję” to nie musi być ona zawsze zaznaczona – wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać 😉 Czasem minimalne zrezygnowanie z proporcji daje o wiele lepsze efekty.